Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

Και οι πρώτοι …μάγκες

Ο Πανναξιακός πιο ψυχωμένος και με απίστευτη ενέργεια που πήρε κι από τον κόσμο του έσπασε το αήττητο του Ατρόμητου (2-1) με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με πέναλτι – εφεύρεση του διαιτητή Μακρυπόδη που προκάλεσε με τα σφυρίγματά του τους παίκτες και των δύο ομάδων

Εδώ και αρκετές ημέρες ο προπονητής του Ατρομήτου, Σταύρος Ηλιόπουλος είχε κτυπήσει το καμπανάκι στους παίκτες του λέγοντας ότι το παιχνίδι στη Νάξο θα είναι πολύ δύσκολο ενώ είχε χαρακτηρίσει τον Πανναξιακό ως μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Ανεξάρτητα, εάν το πίστευε ή όχι το θέμα είναι ότι κατέβηκε στη Νάξο έχοντας ως σκοπό να διατηρήσει το αήττητο που κρατούσε εδώ και δέκα αγωνιστικές. Άλλοτε εύκολα, άλλοτε δύσκολα ο Ατρόμητος με οδηγό τον Λοϊζίδη κέρδιζε και οδηγούσε την κούρσα προς την κατάκτηση του τίτλου. Όμως, στη Νάξο η ομάδα του ενδεχομένως να εμφάνισε και τον χειρότερο εαυτό της. Χωρίς νεύρο, με αμυντική διάθεση και το κυριότερο έλλειψη μαχητικότητας κατάφερε ουσιαστικά να δημιουργήσει δύο ευκαιρίες και να σημειώσει ένα γκολ από πέναλτι που ενδεχομένως να μην το σφύριζε ούτε και ο ίδιος ο πρόεδρος του. Μοιραία έχασε με 2-1 και πλέον η μάχη για την κορυφή ανάβει.

Πρώτοι
Αρκετά όμως με τον χαμένο. Η αξία του ηττημένου λένε ότι δίνει αξία στο νικητή, αλλά ο Πανναξιακός στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν απολαυστικός. Ενδεχομένως να έκανε και το καλύτερο του παιχνίδι όσον αφορά το πάθος, τη κάψα και τη διάθεση για τη νίκη. Οι παίκτες του Γιώργου Βλαστού μπήκαν στο γήπεδο με μοναδικό σκοπό να αποδείξουν ότι είναι καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και το κατάφεραν με χαρακτηριστική άνεση. Ακόμη και όταν ισοφαρίστηκαν από το πέναλτι – εφεύρεση ελάχιστοι ήταν αυτοί που πραγματικά πίστεψαν ότι μπορούσε να χαθεί αυτό το παιχνίδι. Κι όχι γιατί ο Ατρόμητος έπαιζε με δέκα παίκτες. Αλλά γιατί πολύ απλά όπως τόνισε και ο κρητικός τεχνικός μετά τη λήξη της αναμέτρησης «οι παίκτες μου σήμερα ήταν μάγκες. Και οι πρώτοι μάγκες. Είναι μία νίκη που την αφιερώνω σ’ αυτούς. Ήταν παντού πρώτοι, σε κάθε μονομαχία, σε κάθε κούρσα, σε κάθε διεκδίκηση. Με πολύ καλή ψυχολογία μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα».. Από την πλευρά του ο αντίπαλος προπονητής, Σταύρος Ηλιόπουλος, αρνήθηκε να κάνει το παραμικρό σχόλιο ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Τι διαμαρτυρία; Προφανώς ούτε και ο ίδιος κατάλαβε γιατί δεν ήθελε να μιλήσει…

Λάθος
Το παιχνίδι όπως είπαμε ήταν συναρπαστικό. Αν και ο κόσμος για μία ακόμη ήταν λίγος στο ΔΑΚ Νάξου από ένα σημείο και μετά πήρε φωτιά κι σ’ αυτό οφείλεται ο διαιτητής Μακρυπόδης που με την λανθασμένη το υπόδειξη στο 44ο λεπτό (πήρε τη φάση πάνω του και αντί να δώσει πλάγιο άουτ υπέρ του Πανναξιακού έδωσε φάουλ στα πλάγια στο ύψος της μεγάλης περιοχής της ομάδας της Νάξου) έδωσε το δικαίωμα στον Ατρόμητο για πρώτη φορά να μπει με αξιώσεις στη περιοχή του Θέμελη αλλά με τον έμπειρο τεχνικό να σταματάει εις διπλούν τις προσπάθειες των Νταλάκου, Λοϊζίδη. Αυτό ήταν. Από εκείνο το σημείο και μετά το στάδιο είχε πάρει… φωτιά και έδωσε την ώθηση που χρειάζονταν ώστε ο Πανναξιακός να έχει μόνιμα το πάνω χέρι. Τι είχε προηγηθεί στο πρώτο μέρος; Με το καλημέρα, ο Πανναξιακός άνοιξε το σκορ, ο Τόσκας κάνει βαθιά μπαλιά ο Τζορμπατζάκης κάνει σέντρα από τα αριστερά αμέσως και ο Δερμιτζάκης που είναι μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής με πλασέ ανοίγει το σκορ. Μόλις στο 6ο λεπτό… Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έχουν ευκαιρίες με τους Ντούκα (9ο) και Τερόλη (13ο) ενώ ο σέντερ φορ της ομάδας της Νάξου, Ρένο Ντούκα χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 28ο λεπτό να σκοράρει όταν μετά από ασίστ του Δερμιτζάκη είναι μόνος αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

Ανακάλυψη
Και πάμε στο 2ο μέρος. Εκεί όπου ο Ατρόμητος κερδίζει μέτρα καθώς του δίνει χώρο ο Πανναξιακός για να μπορέσει να χτυπήσει με τις αντεπιθέσεις. Και πάλι πρωταγωνιστής ο Τζωρμπατζάκης ίσως στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Η αποβολή του Σταθουλόπουλου με 2η κίτρινη στο 70ο λεπτό αλλάζει τις ισορροπίες και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Δερμιτζάκης σπάει το τεχνητό οφσάιντ βγαίνει μόνος με τον Θωμόπουλο αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο διαιτητής ανακαλύπτει πέναλτι, καθώς μόνο για ανακάλυψη μπορούμε αν μιλήσουμε καθώς κανείς δεν καταλαβαίνει όχι μόνο ποιος έκανε το μαρκάρισμα αλλά και ποιος ήταν αυτός που το κέρδισε (!!!) Με τα πολλά ο Νταλάκος εκτελεί το πέναλτι και φέρνει τις δύο ομάδες στα ίσα, αλλά επτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα είχαμε τη θεία δίκη. Ο Ντούκα βγαίνει μόνος με τον Θωμόπουλο, οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για οφσάιντ (για τον Ντούκα λένε ότι έπρεπε να είχε αποβληθεί και στις αρχές του 2ου ημιχρόνου γιατί σε διεκδίκηση της μπάλας, αυτή βρήκε το χέρι του, άρα 2η κίτρινη κάρτα) όμως ο επιθετικός του Πανναξιακού βρίσκει δίχτυα και όλα τελειώνουν… Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Αριανούτσος αστοχεί σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου αλλά … όλα καλά.

Αφιέρωση
Μετά τη λήξη του αγώνα ο Ντούκα αφιέρωσε το τέρμα που σημείωσε σε ένα πολύ κοντινό του πρόσωπο που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και δήλωσε ότι «δεν έχει σημασία ποιος βάζει τα γκολ αλλά η νίκη. Η παρουσία του κόσμου σήμερα ήταν συγκλονιστική και πιστεύω ότι η νίκη μας αυτή έχει μεγαλύτερη αξία λόγω του ότι σημειώθηκε κόντρα στον Ατρόμητο». Πρέπει να σημειώσουμε πάντως ότι με τη λήξη του αγώνα οι παράγοντες του Ατρομήτου τα είχαν ανοιχτά με τη διαιτησία του κ. Μακρυπόδη, ενώ δημιουργήθηκαν αψιμαχίες με φιλάθλους όταν η αποστολή των φιλοξενούμενων αποχώρησε από το γήπεδο χωρίς όμως παρατράγουδα…

Διαιτησία
Η διαιτησία του κ. Μακρυπόδη και των βοηθών του Μεσσήνη και Θεοφανόπουλου ήταν κακή καθώς από νωρίς έχασε τον έλεγχο και ουσιαστικά προσπάθησε με κίτρινες κάρτες να τον κρατήσει ενώ στη φάση του πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Ατρόμητος γέλασαν ακόμη και οι παράγοντες της φιλοξενούμενης ομάδας. Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) ο Σταθουλόπουλος μετά από 55 λεπτά συμμετοχής, κίτρινες είδαν οι Δερμιτζάκης, Ντούκα, Αθανασίου, Κατσάνης για τον Πανναξιακό και οι Δανάσης, Πέλιας, Μυλωνάς και Λοϊζίδης για τους φιλοξενούμενους
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Πανναξιακός (Βλαστός): Θέμελης, Πετρόπουλος, Τζωρμπατζάκης, Σταυρόπουλος, Τόσκας, Αριανούτσος, Τερόλη, Αθανασίου, Ντούκα (85ο Κατσάνης), Δερμιτζάκης (90ο Χαμηλοθώρης), Μπονιάκο (70ο Κεμαβόρ)
Ατρόμητος Π (Στ. Ηλιόπουλος): Θωμόπουλος, Πέλιας (64ο Μητρόπουλος), Γαβαλάς, Κρητικός, Μαζαράκης, Νταλάκος, Κακκαβάς (72ο Μυλωνάς), Λοϊζίδης, Μανουλίδης, Πολυχρονίδης (20ο Σταθουλόπουλος), Δανάσης